Dr Şenol Şensoy

Dr. Şenol Şensoy, 1967 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk ve ortaokulu Sinop-Gerze’de bitirdikten sonra, lise eğitimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. 1991 yılında Karadeniz Üniversitesi Tıp Fakültesini başarıyla bitirerek tıp doktoru unvanını almıştır.

Görevine ilk olarak Siverek Devlet Hastanesi Acil Polikliniğinde başlayıp, ilerleyen yıllarda 3 yıl boyunca Akçaabat’ta Sağlık Ocağı Hekimi olarak görev almıştır.  Daha sonra Trabzon Havalimanı ve İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kurum tabipliği görevini yürütmüş ve 2020 Şubat ayında yaklaşık 29 yıllık kamu hizmetinden sonra emekliliğe ayrılmıştır.

Tüm bu süreçte meslek hastalıkları ve işçi sağlığı, uçuş hekimliği ve uçucu sağlığı alanlarında çalışmalar yaparken, fitoterapi yani profesyonel bitkisel tedaviler konusunda da çalışmalarını aralıksız devam ettirmiştir.

Kanser başta olmak üzere kısırlık, kalp ve damar hastalıkları, beyin ve sinir hastalıkları, KOAH, tansiyon ve şeker hastalığı gibi birçok hastalığın tedavilerine, tamamlayıcı fitoterapi yöntemleriyle ciddi katkılar sağlanabileceği üzerine araştırmalar yapmış, bu konuda çok sayıda makaleler yayınlamış ve bir çok televizyon programında önemli açıklamalar yapmıştır. Bu araştırmaları ve açıklamaları televizyonların haber bültenlerinde de yayınlanmış ve büyük ses getirmiştir.

Dr. Şenol Şensoy tüm bu çalışmalar ve araştırmalarının sonucu olarak, klasik tıbbi tedavilerin yanında fitoterapiden de faydalanılmasının hastalıkların tedavilerinde çok önemli katkılar sağlayacağını, tıbbi bitkilerin etkileri konusunda binlerce yıllık bir birikime sahip olan insanlığın bu birikimden bugün de faydalanılması gerektiğini ifade etmektedir.

Halk arasında şifalı bitkiler olarak bilinen tıbbi bitkilerden istifade eden sayısız insanımızın takdir ve övgüsüne muhatap olan Dr. Şenol Şensoy, fitoterapinin tıp doktorları tarafından uygulanması gereken tedavi edici bir alan olduğunu, 2014 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından verilen sertifikasyon eğitimleri ile fitoterapist ünvanını alan tıp doktorları tarafından bu hizmetin yürütülmesi gerektiğine dikkat çekmektedir.

Dr. Şenol Şensoy aktif meslek hayatına halen geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanında devam etmektedir. İstanbul’daki ofisinde fitoterapiden faydalanmak isteyen hastalarına danışmanlık hizmeti veren rek, 25 yılı aşkın bir süredir tıbbi bitkiler üzerine yapmış olduğu çalışmalarını ve deneyimlerini insanımızın hizmetine sunmaktadır.

Şenol Şensoy 33 yıllık tıp doktoru ve 28 yıllık fitoterapi geçmişi ile aldığı başarılı neticeler sonucunda, 2020 yılında ‘Altın Zirve Yılın En İyi Alternatif Tıp Uzmanı’ ödülüne layık görülmüştür.

Dr. Şenol Şensoy 4 çocuk babasıdır ve İstanbul’da ikamet etmektedir.