Tarafından gönderildi: Dr. Şenol Şensoy Yorumlar: 0

Şenol Şensoy Kısırlık tedavisi için fitoterapiyi önermektedir. İnsanlığın başlangıcından itibaren hep büyük öneme sahip olmuştur. İnsanlar genlerini kendi çocuklarına aktarma niyetiyle hep ürediler fakat bazı insanlar üreme konusunda sıkıntılar yaşayabilmektedir. Toplumumuzda ‘’kısırlık’’ olarak bilinen bu sıkıntıya tıp literatüründe; düzenli ve korunmasız minimum bir yıl boyunca cinsel ilişkiye girilmesine karşın çocuk sahibi olamama durumu ‘’İnfertilite’’ yani bildiğimiz gibi kısırlık olarak tanımlanır. Kısırlık sadece erkeklerde ortaya çıkan bir durum değildir. Kadınlarda da bu rahatsızlık olabilmektedir. Modern dünyada son dönemlerde bilim ve tıp alanında büyük gelişmeler mevcuttur. Birçok hastalık artık çok kolay tedavi edilebilmektedir fakat kısırlık konusunda modern tıp tam anlamıyla henüz kesin bir ilaç yada tedavi bulamadı. Bu bağlamda birçok insan biraz daha geleneksel yöntemlerle yani bitkisel ilaçlarla çare aramaktadır. Bu noktada da fitoterapi kısırlık tedavisinde çoğu kimselerin umut vadetmektedir. Sizler için derlediğimiz bu yazımızda fitoterapi ve kısırlık tedavisi hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi, öncelike bu alanda uzman kişiler tarafından bitkisel ilaçlarla tedavi etme yöntemine denir. Bitkisel tedavi sayesinde hastalar, hastalıklarının belirlenmesinin ardından doğru bitkisel ilaçlarla doğal bir tedaviyi hedef edinir.Fitoterapi ile tedavinin maksadı hasta olan kişinin vücudunu uyarmak ve güçlendirmek amacıyla vücudun belli yerlerine bitkisel ilaçlarla uyarıcı yollamaktır.  Tekrar belirtmekte fayda var ki; bu alanda uzman kişinin yazdığı reçete sayesinde bitkisel ilaçlar, hastanın vücudunu koruyarak ve yan etki bırakmadan tedavi etmeyi amaç eder. Bitkisel ilaçlar hakkında bilgiler vermek gerekirse; çay, otlar, kapsül, tentür, tablet veya topikal kullanım için yapılmış losyon ya da kremlerdir. Şunu bilmekte de fayda var bitkisel ilaçlar tek başına yeterli bir sonuç vermez. Bitkisel ilaçların düzenli ve disiplinli bir şekilde kullanılması da son derece önemlidir.

Fitoterapi Süreci Hakkında Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

Şenol Şensoy Kısırlık Tedavisi için yine belirtmekte fayda var ki alanında uzman kişilerin bu tedaviyi uyguladığıdır. Bitkisel ilaçlarla tedavi alanında uzman doktorlar hastanın bütün kontrollerini sağlarlar; raporlara bakılır, hastanın rahatsızlığı dinlenir, rahatsızlığın şiddeti ve hastalık geçmişi gibi bilgileri öğrendikten sonra hastalık teşhisi konulan kişiye göre bitkisel ilaçlar uygulanılmaya konulur. Bitkisel ilaçların uygulanma süresi hakkında net bir süre yoktur. Hastanın sıkıntısı, hastalığın hassasiyeti ve hastalığın süresi konularından sonra değerlendirmeye alınır. Değerlendirmelerin ardındanbazen bir iki saatte, bazen bir iki gün bazen de birkaç hafta içerisinde etki etmesi beklenir. Hastaların göz önünde bulundurması gereken diğer bir konu ise; tedirginliğe kapılmadan bu alanda uzmanlaşmış kişilerden kuşkulanmamasıdır.

Çünkü bitkisel tedavi alanında uzman kişiler ne tür ilaçların hasta olan kişilerde işe yarayacağı ve nasıl kullanılacağı konusunda duruma vakıf insanlardır. Tedavi amacıyla uygulanan ilaçların etkisi hakkında yol gösterici olması için belirli süre aralıklarıyla doktor kontrolüne gitmeleri önemli bir detaydır. Bitkisel tedavi alanında yeni gelişmeler sayesinde insanların bu tedaviye yöntemine ilgisi artmaktadır. Şimdi de fitoterapinin kısırlık tedavisindeki etkisi ve öneminden bahsedeceğiz.

Kısırlık Nedir?

Öncelikle Şenol Şensoy Kısırlık için, kısırlığın tam olarak ne olduğunu öğrenmemiz gereklidir. Dünya Sağlık Örgütünün tarafından “Düzenli bir şekilde cinsellik münasebetinde bulunan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmayan bir çiftin, bir yıl süre içerisinde gebelik elde edememesi durumu” olarak tanımlanan kısırlık, günümüzdeki çiftlerin ortalamayüzde yirmi beşinikapsayan klinik bir sağlık problemidir. Son dönemde yapılan çalışmalarda kısırlık sıkıntısı yaşayan kişilerinüçte biri erkekler, aynı oranda kadınların ve üçte bir oranında da her iki partnerin sorumlu olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda kısırlık sıkıntısı yaşayan çiftlerde vaziyet neyi gösterirse göstersin her iki partnerinde değerlendirme altına alınması gereklidir. Kısırlığa birçok farklı açıdan sebepler ortaya çıkabilmektedir fakat tedaviye başvurduktan sonra testler sonucunda kısırlığa sebep olan etken saptanır. Uygulanan muayene ile birlikte kısırlığınhangi partnerde olduğunu, yapılacak tedavi yöntemlerini ve tedavinin ne denli işe yarayacağı konusunda yol göstericiliği son derece önemlidir. Yine de bazı kısırlık nedenlerini sıralamak gerekirse:

 • Yumurtlama problemleri
 • Doğumsal anatomik problemler 
 • Enfeksiyonlar ve karın içi operasyonlar 
 • Bağışıklık sistemi problemleri
 • Yaşa bağlı olarak doğurganlık şansının azalması (özellikle 40’lı yaşlara gelindiğinde %75’e varan doğurganlık kaybı)  
 • Erken menopoz
 • Polikistik Over Sendromu 
 • Rahim miyomları
 • Karın içi yapışıklıklar 
 • Fallop tüplerinin yapışıklığı 
 • Tüplerde tahribat veya tıkanıklık
 • Düzensiz adet döngüsü
 • Aşırı sigara, alkol ve kafein kullanımı

Kısırlık konusunda yeterli bilgi edindikten sonra şimdi beslenme düzeni hakkında birkaç şey paylaşacağız. Kadın ve erkeğin bu düzen içinde beraber ele almamız gerekir ki biz de bunu yapacağız. Bireyler beslenme düzeni öncelikle hormonlara bağlı ve bu türden yapılan yiyeceklere karşı temkinli davranılmalıdır. Bütün yiyecekler mevsimine uygun olarak tüketilmelidir. İçerisindeki maddeleri kontrol ederek satın alınmalıdır. Burada önemli nokta şu kiuzun zaman raflarda kalabilen yiyeceklerden ve dondurulmuş gıdalara çok bulaşmamalısınız. Bu sebeple ağır metal ve yoğun toksine maruz bırakılacağınız mekanlardan ya da yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Antioksidan seviyesi yüksek olan ve içerisinde fazlaca vitamin bulunan yiyecekleri sistemli bir şekilde yemek önemlidir. Karnabahar, brüksel lahanası, koyu yeşil yapraklı sebzeler, lahana, brokoli gibi sebzeler iyi bir karar olabilir.

Erkek Kısırlığında Bitkisel Tedavi Yöntemi ve Tavsiyeler 

Çakşır Otu: Sarı renge benzer çiçekleri kafasında şemsiye gibidir. İçerisinde bulundurduğu saponin, tannen, alkoloit, reçine ve nişasta çok önemlidir. Pek çok açıdanyararlı olan çakşır otu, erkeğin testiste sperm hücresi oluşturan germ hücresi ve leygid hücrelerine uyarıcı sinyaller yollar. Bu yolla sperm seviyesini ve hareketliliğini yükseltmesinin yanında, Testesteron salgısını da arttırarak cinsel istek hazzını arttırır. Çay, yağ ya da macun biçiminde temin etmek mümkündür.

Yakı Otu: İçerisinde beta-sitosterol, kaempferol, galikasit  ve flavonoidler mevcuttur. Mesane, idrar yolları, üreme sistemlerinde etkin rol oynar. Böylece bitmeyen prostat enfeksiyonlarında kritik seviyede önem kazanmaktadır. Anti-oksidan etkileri de yüksek olan yakı otunun sperm sayısının yükseltebildiği gerçeği de bu anlamda önemlidir. 

Kadın Kısırlığında Bitkisel Tedavi Yöntemi ve Tavsiye Bitkiler

Civan Perçemi: Adet dengesizliği, fazla ağrılı adet görülen sıkıntılardacivan perçemi uygulanmalıdır. Buradaki önemli nokta adet dengesizliği bittikten sonra ya da  bu sırada hamile olunursa kullanılması gereklidir.

 Aslan Pençesi: Kadın hastalıklarının bütününde tedavi yöntemi olan aslan pençesinin kadın üzerinde pozitif etkilerini göz ardı etmek mümkün değildir. Fakat gebe kalamayan kadınlarda aslan pençesi hormonel düzeni kontrol ederek iyi bir etki bırakır. Östrojen hormonunun miktarını ve etkilerini yükselterek rahim duvarının doğal iyileşmesini ve iyi büyümesine yardımcı olur. Çay tüketmenin yanında, sıcak su ile yapılan kürleri, yağları ve kremleri mevcuttur. Her gün için dört gramdan yapılan çaylardan birkaç tane tüketmek uygundur. Çoban Çantası: İçerisinde mevcut olan flavonoidler, potasyum ve saponinler sayesinde adet dengeleyici olarak etki eder. Bunula beraber hormonel düzeni sağlar ve germ hücre hormonal reseptör hassasiyetini yükseltir. Bu sayede yumurta ve rahim gelişiminde önemli rol oynar.

Şenol Şensoy’a sorularınızı sormak için iletişim sayfamızı ziyaret ederek, 7 gün 24 saat sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da soru sorabilirsiniz. Örneğin; Facebook, instagram ve twitter.