Tarafından gönderildi: Dr. Şenol Şensoy Yorumlar: 0

Şenol Şensoy Kanser tedavisi için günümüzde bir çok ölümcül olan veya olmayan hastalıklar ve rahatsızlıklar var. Bunların en başında da kanser gelmektedir diyor. Kanser kısaca sözcük anlamı bakımından bir organ veya dokudaki hücrelerin zamansız bölünüp artmasıdır. Birçok kanser çeşidi mevcuttur. Kanser tedavisi erken ve iyi tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilir hatta kişiyi öldürebilir. Teknoloji ve bilim konusunda altın çağını yaşayan dünya ise kanseri henüz tam anlamıyla bitiren bir ilaç üretemedi. Kanser tedavisinde temel olarak üç çeşit tedavi yöntemi mevcuttur; kemoterapi, radyoterapi veya cerrahi müdahale. Bu tedavi yöntemleri dışında elimizde yeni bir güç mevcuttur; Fitoterapi. Bilimin geliştiği konusunda hepimiz hemfikiriz fakat kanser gibi bazı hastalıkların kesin bir tedavisi yoktur. İnsanlar yine bitkisel ilaçlar ve tedavi yöntemlerine yönelmekte. Sizin için derlediğimiz bu yazımızda fitoterapi yöntemi ve kanser tedavisine etkisi hakkındaki bilgileri bulabilirsiniz.

Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi kesinlikle bir uzman gözetiminde gerçekleştirilmelidir. Gerekli yapıldıktan sonra hastaya bitkisel ilaç ve yöntemlerle tedavi etmektir. Fitoterapi,  kişilerin hastalıklarının belirlenmesinin ardından yine ihtiyaçlarına uygun bir şekilde doğal yollarla sağlığına kavuşmasını sağlar. Fitoterapi tedavisinde temel amaç hastanın vücudunu uyarmak ve kuvvetlendirmek maksadıyla vücudun belirli bölgelerine bitkisel ilaçlarla uyarıcı yollamaktır.  Daha önce belirttiğimiz gibi uzman kişi tarafından yazılan reçeteyle birlikte bitkisel ilaçlar, hastanın vücudunu tahrip etmeden ve yan etki bırakmadan etki eder. Bitkisel ilaçların neler olabileceği konusundan bahsedersek akla ilk gelenler; çay, otlar, kapsül, tentür, tablet veya topikal kullanım için yapılmış losyon ya da kremlerdir. Şenol Şensoy Kanser için yine bunlarla birlikte bu bitkisel ilaçların düzenli ve disiplinli bir şekilde kullanılması da son derece önem arz etmektedir. 

Fitoterapi Modern Tedavi Yöntemi mi?

Fitoterapi çağımızın neredeyse bütün hastalıklarında tedavi yöntemi arasında kullanılmaktadır. Fitoterapiyi sadece yararlı otları verip şifa beklemek gibi bir düşünceye indirgemek son derece yanlıştır. Özellikle günümüzde kimyasal ilaç üretimi bu kadar fazlayken ve cerrahi müdahale istemeyen hastaların fazlaca tercih ettiği bir tedavi yöntemi olmakla birlikte modern tıp’ da en çok kullanılan tedavi yöntemleri arasında da gösterilmektedir. Herhangi bir yan etkisinin olmaması da dünyada hızla fitoterapi yöntemine geçişinin önünü açmaktadır. Ne kadar geleneksel bir yöntem gibi gözükse de fitoterapi tıp fakültesinden mezun ve bitkisel tedavi alanında uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Modern dünya ne kadar gelişmiş olsa da fitoterapi yöntemi halen sürat ile kullanımını arttırmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, bitkisel ilaçlarla tedavi yönteminison teknolojik ve medikal gelişmelervar olmadan ve yayılmadan onlarca yıl önce var olan ve şuan bile kullandığımız tedavi yöntemi arasında gösterir. Bitkisel ilaç, tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin biyolojik kaynaklarından biridir ve fitoterapidiye geçmektedir. 

Fitoterapi ( Bitkisel Tedavi ) Süreci Nasıldır?

Öncelikle daha önce de belirttiğimiz gibi uzman bir hekim tarafından tedavisi uygulanmaktadır. Bitkisel tedavi alanında uzman kişiler tarafından önce hastanın tüm tetkikleri yapılır; raporlar incelenir, hastanın şikayetleri dinlenir, hassasiyetleri ve hastalık geçmişi hakkında bilgiler edinildikten sonra hastaya uygun bitkisel tedaviler kullanılmaya başlanır. Kullanım süresi hakkında kesin bir zaman aralığı yoktur. Hastanın şikayeti, hastalığın şiddeti ve hastalığın süresi gibi etkenler göz önünde tutulur. Bu değerlendirmelerden sonra birkaç hafta içerisinde sonuç alınması beklenir. Burada önemli noktalardan biri de hastaların, rehavete kapılmadan uzman kişilere güvenmesidir çünkü bitkisel tedavi alanında uzman kişiler hangi bitkilerin hastalara iyi geleceği ve nasıl etkileşime gireceği hakkında olaya hakim kişilerdir. Kullanılan bitkisel ilaçların etkisinin ne derece yararlı olduğunu bilmek için doktor kontrolüne gidilmesi önerilir. İnsanların bu alana yönelmesiyle beraber bitkisel tedavi yöntemleri gelişmekte olup yüksek başarı oranı oluşmaktadır. Peki, fitoterapi kanser hastalığını iyileştirebilir mi? Öncelikle kanser hakkında bilgi edindikten sonra bu soruya cevap vermemiz mümkündür.

Kanser Nedir?

Şenol Şensoy Kanser için, vücutta ortaya çıkan anormal ya da tıptaki adıyla‘’atipik’’ hücreler tarafından ortaya çıkan hastalıkların bütününe verilen addır. Kendi başına hareket eden kanser hücresi, sonsuz bir düzendetepkimeye girmeye yani çoğalmaya ayarlıdır. Sıradan vücut hücrelerini incelediğimiz zaman bu hücrelerin düzenli bir sistem bünyesinde çoğalarak, tekrar bir sistem düzeninde yok olarak yerlerine taze hücrelerin geçtiğini görürsünüz. Bu uygulamalar vücudun kendi iç dinamikleri tarafından kontrollü hareket eder.  Vücut, dengeler sayesinde çalışan bir sistemidir.

Bununla beraber tüm hücrelerin kendine özgü kodlama da bu dengenin sürdürebilirliğine bağlıdır. Bir anlamda sonsuz kere çoğalamazlar ve vücutta çalışan sistemin dengesini korunmaya ayarlıdırlar. Fakat kanserli hücreler, kontrolü sağlanılamamış bir biçimde çoğalan normal olamayan bir hücredir. Çok bilinmeyen bir bilgi ise vücudun sürekli kansere sahip hücreler yaratmasıdır. Bu tam anlamıyla sıradandır. Örnek vermek gerekirse aynı marka üretime sahip bir ürünün bir şekilde defolu olarak üretilmesidir. Bu normal bir durumdur hatta beklenilen bir durumdur, vücut dengesi böyledir fakat kanserli hücreler çoğalırsa sıkıntı olmaya başlar.

Kanser Tedavisinde Fitoterapi’nin Önemi Nedir?

Fitoterapi yöntemiyle birçok hastalığa çare bulunmaktadır. Peki kanser tedavisinde fitoterapi yönteminin önemi nedir? Vücudumuza ait kanserle mücadele eden mekanizmalar mevcuttur. Bazı zamanlar bu mekanizmalar yeterince güçlü olamayabiliyor. Doğada var olan bazı bitkilerin insan vücudundaki mekanizmaları güçlendirme maddeleri yer alabiliyor. Kanser yapan kök hücreler mevcuttur, bu hücreleri vücuttan atmak için fitoterapinin yardımı azımsanmayacak kadar yüksektir. Bunula beraber kanser tedavisinde yapılan Kemoterapi yöntemi, kanser hücrelerini vücuttan akıtan etkileri de vardır. Bu yan etkiler bazen bazı hastaları önemli ölçüde negatif yönde etkilemektedir. Bunula beraber kemoterapiyle bitkisel ilaç tedavisinden destek almak kemoterapinin yan etkilerini yok etmedeyardımcı olacaktır. Tıbbi bitkiler, aynı zamanda kanser hastalarında hiç istenilmeyen yayılma riskine karşı hastaya yardımcı olma görevini üstlenir. Tedavi yapılırken fitoterapiden yardım almak kişinin hastalık boyunca daha rahat etmesini sağlar.

Bitkisel İlaçlar Kanseri Önler Mi?

Şenol Şensoy Kanser tedavisi için: Geleneksel tedavilerin yan etkilerinden korktuğu için bitkisel tıbba yönelmektedir. Çünkü otlar daha güvenli görülmektedir ve yine birçok insan, bitkisel ilaçlardan pozitif yönde etki beklemektedir. Fakat bitkisel ilaçların pozitif yönlerinin yanı sıra negatif yönlerinin de var olduğunu bilmek zorundayız. Bitkisel ilaçlarla ilgili fazlaca araştırma yapılmasına karşı hala birçok sorular mevcuttur. Birçok bitki ve türevleri, anti – kanser özellikleri sayesinde değerlendirilmektedir. Akla ilk gelen bitkisel ilaçlar şu şekildedir:

  • Kurkumin
  • Likopen
  • kapsaisin
  • Zingerol
  • Katekinler 
  • İzotiyosiyanatlar
  • İzoflovanlar
  • E ve C vitamini 

Bu ajanların kanser oluşumunu durdurabilecek anti – inflamatuar etki yapacağı ve bu yolla kanseri engellediği düşünülmektedir.

Sizde Şenol Şensoy’a sorularınızı sormak için iletişim sayfamızı ziyaret ederek, 7 gün 24 saat sorularınızı sorabilirsiniz.